2007


2007 Recipients and Nominees
(Recipients are highlighted)

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Sponsored by Deb Green Casting

  • Kira Bradley – Peter Pan – Alberta Theatre Projects
  • Karen Johnson-Diamond – While My Mother Lay Dreaming – Ghost River Theatre
  • Jamie KonchakThy Neighbour’s Wife – Urban Curvz Theatre
  • Chantal Perron – The Dazzle – Sage Theatre
  • Daniela Vlaskalic – The Cripple of Inishmaan – Theatre Calgary

Outstanding Lighting Design
Sponsored by Trudie Lee Photography

  • Alan Brodie – The Overcoat – Theatre Calgary/Canadian Stage/Citadel Theatre
  • Harry Frehner – Frobisher – Calgary Opera/The Banff Centre
  • Kevin Lamotte – Of Mice and Men – Theatre Calgary/Canadian Stage
  • Andrea Lundy – Insomnia – Theatre Junction/Necessary Angel
  • Cimmeron MeyerConfessions of a Paperboy – Ghost River Theatre

Outstanding Set Design
Sponsored by IATSE Local 212

  • Terry Gunvordahl The Dazzle – Sage Theatre
  • Terry Gunvordahl & Cimmeron Meyer – Urinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • John Jenkins & Allan StichburyOf Mice and Men – Theatre Calgary/Canadian Stage
  • Ken MacDonald – The Overcoat – Theatre Calgary/Canadian Stage/Citadel Theatre
  • Carla Ritchie – Confessions of a Paperboy – Ghost River Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role
Sponsored by ACTRA

  • Paul Cowling – The Cripple of Inishmaan – Theatre Calgary
  • Andy Curtis – The Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Phil Fulton – The Cripple of Inishmaan – Theatre Calgary
  • Trevor LeighThe Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • David Trimble – The Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions

Outstanding Costume Design
Sponsored by Canadian Institute of Theatre Technology

  • Nancy Bryant – The Overcoat – Theatre Calgary/Canadian Stage/Citadel Theatre
  • Phillip Clarkson – Glorious! – Theatre Calgary/Canadian Stage
  • Jenifer DarbellayAge of Arousal – Alberta Theatre Projects
  • Deneen MccArthur – Urinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Heather Moore – While My Mother Lay Dreaming – Ghost River Theatre

Outstanding Sound Design or Composition
Sponsored by The Ship & Anchor Pub

  • John Estacio – Frobisher – Calgary Opera/The Banff Centre
  • Richard McDowell – Age of Arousal – Alberta Theatre Projects
  • Brendan McGuigan Music for Contortionist – Sage Theatre
  • Peter Moller – The Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • David Rhymer – Confessions of a Paperboy – Ghost River Theatre

Outstanding Choreography or Fight Direction
Sponsored by Theatre Alberta

  • Mark BellamyUrinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Tracey Flye – Victor/Victoria – Stage West
  • J-P Fournier – Frobisher – Calgary Opera/The Banff Centre
  • Anita Miotti – An Instructive, Amorous and Amusing Musical Evening including Songs, Scenes and Interludes inspired by the Famous Friendship of Dr. Sigmund Freud and Dr. Carl Jung or, Why Freud Fainted – Alberta Theatre Projects
  • Laryssa Yanchak & Adrian Young – Trainspotting – Sage Theatre

Outstanding Musical Direction
Sponsored by Mount Royal College Theatre Arts Program

  • Daniel Beckwith – Carmen – Calgary Opera
  • Randy MuellerUrinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Toby Park – Bless – Spymonkey/One Yellow Rabbit
  • Brent Rock – Nunsense – Stage West
  • David Rhymer – An Instructive, Amorous and Amusing Musical Evening including Songs, Scenes and Interludes inspired by the Famous Friendship of Dr. Sigmund Freud and Dr. Carl Jung or, Why Freud Fainted – Alberta Theatre Projects

Outstanding Performance by an Actor in a Comedy or Musical
Sponsored by Dagaz Talent

  • Mark Bellamy – Shear Madness -Vertigo Theatre
  • Bruce Horak This is Cancer! – Alberta Theatre Projects
  • Christopher Hunt – Sitting on Paradise – Alberta Theatre Projects
  • Dave Kelly – The SantaLand Diaries – Lunchbox Theatre
  • Carson NattrassUrinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions

Outstanding Performance by an Actress in a Comedy or Musical
Sponsored by The Talent House Inc.

  • Naomi Costain –Victor/Victoria – Stage West
  • Nicola Cavendish – Glorious! – Theatre Calgary/Canadian Stage
  • Elinor Holt – Urinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Victoria LamondUrinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Petra Massey – Bless – Spymonkey/One Yellow Rabbit

Outstanding New Play
Sponsored by University of Calgary Department of Drama

  • Ken Cameron – My Morocco – Ground Zero Theatre
  • Doug Curtis – Confessions of a Paperboy – Ghost River Theatre
  • Norm Foster – My Narrator – Lunchbox Theatre
  • Linda GriffithsAge of Arousal – Alberta Theatre Projects
  • Colleen Murphy – The December Man (L’homme de décembre) – Alberta Theatre Projects

Outstanding Direction
Sponsored by The Auburn

  • Ron Jenkins – Confessions of a Paperboy – Ghost River Theatre
  • Jillian Keiley – Tempting Providence – Alberta Theatre Projects/Theatre Newfoundland Labrador
  • Kevin McKendrick – The Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Morris Panych & Wendy Gorling – The Overcoat – Theatre Calgary/Canadian Stage/Citadel Theatre
  • Kelly ReayTrainspotting – Sage Theatre

Outstanding Performance by an Actress in a Drama
Sponsored by Rhonda Fisekci

  • Tara Beagan – Thy Neighbour’s Wife – Urban Curvz Theatre
  • Jennie EsdaleConfessions of a Paperboy – Ghost River Theatre
  • Martha Henry – The Retreat from Moscow – Theatre Calgary
  • Jennifer Morehouse – The Goat or, Who is Sylvia – Alberta Theatre Projects
  • Valerie Planche – Music for Contortionist – Sage Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Drama
Sponsored by Company of Rogues Actors’ Studio

  • Peter Anderson – The Overcoat – Theatre Calgary/Canadian Stage/Citadel Theatre
  • Brian Dooley – The December Man (L’homme de décembre) – Alberta Theatre Projects
  • Geoffrey Ewert – Trainspotting – Sage Theatre
  • Ryan LuhningThe Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Frank Zotter – The Dazzle – Sage Theatre

Outstanding Production of a Musical
Sponsored by Theatre Alberta

  • An Instructive, Amorous and Amusing Musical Evening including Songs, Scenes and Interludes inspired by the Famous Friendship of Dr. Sigmund Freud and Dr. Carl Jung or, Why Freud Fainted – Alberta Theatre Projects
  • Bless – Spymonkey/One Yellow Rabbit
  • Carmen – Calgary Opera
  • This is Cancer! – Alberta Theatre Projects
  • Urinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions

Outstanding Production of a Play
Sponsored by EPCOR CENTRE for the Performing Arts

  • Thy Neighbour’s Wife – Urban Curvz Theatre
  • Of Mice and Men – Theatre Calgary/Canadian Stage
  • The Overcoat – Theatre Calgary/Canadian Stage/Citadel Theatre
  • The Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Tempting Providence – Alberta Theatre Projects/Theatre Newfoundland Labrador

Fast Forward Weekly Readers’ Choice Award
Sponsored by Fast Forward Weekly

  • 10 Days on Earth – Alberta Theatre Projects/Rink-A-Dink Inc.
  • Age of Arousal – Alberta Theatre Projects
  • Music for Contortionist – Sage Theatre
  • The Pillowman – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions
  • Urinetown: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit & Myth Productions

Betty Mitchell Outstanding Achievement Award
Sponsored by Kevin Cork of The Absolute Group Inc.

Mark Bellamy, Donna Belleville, Johanne Deleeuw, Grant Linneberg & Doug McKeag

The Dean Ott / Debbie Boult Award
(Honouring Outstanding Achievement in Technical Production)
Sponsored by Canadian Actors’ Equity Association

Terri Gillis

The Greg Bond Memorial Award
(Honouring Outstanding Contribution to Musical Theatre in Calgary)
Presented by The Bond Family

David Rhymer