2010


2010 Nominees & Recipients

bettyawards_2010_018_gallerybettyawards_2010_046_gallerybettyawards_2010_065_gallerybettyawards_2010_056_gallerybettyawards_2010_115_gallery

(click image to view larger – photos by Brent Calis)

(Recipients are highlighted)

Outstanding Performance by An Actress In A Supporting Role
Sponsored by Carmen Davison RE/MAX Realty Professionals

  • Nicola Elson – Bus(t) – Downstage
  • Helen Knight – Bone Cage – Downstage
  • Julie OrtonShakespeare’s Dog – Alberta Theatre Projects
  • Chantal Perron – Scorched – Sage Theatre
  • Valerie Planche – Scorched – Sage Theatre

Outstanding Lighting Design
Sponsored by Trudie Lee Photography

  • David Fraser – How Do I Love Thee? – Alberta Theatre Projects
  • Kevin Lamotte – Toad Of Toad Hall – Alberta Theatre Projects
  • Kevin Lamotte & Alan BrodieBeyond Eden – Theatre Calgary With The Vancouver Playhouse Theatre Company
  • Jeff Logue – I, Claudia – Alberta Theatre Projects
  • Alexandra Prichard – Something To Do With Death – Ghost River Theatre

Outstanding Set Design
Sponsored by IATSE (International Association of Theatrical Stage Employees) Local 212

  • Bretta Gerecke Beyond Eden – Theatre Calgary With The Vancouver Playhouse Theatre Company
  • Bretta Gerecke – Don Giovanni – Calgary Opera
  • Ken MacDonald – 7 Stories – Theatre Calgary With The Canadian Stage Company
  • Tyler Sainsbury – Something To Do With Death – Ghost River Theatre
  • Becky Solly – The Submarine – Lunchbox Theatre

Outstanding Performance By An Actor In a Supporting Role
Sponsored by ACTRA (Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists) Alberta

  • Chris Bullough – Abraham Lincoln Goes To The Theatre – Alberta Theatre Projects
  • Stephen Hair – Blood Relations – Vertigo Theatre
  • Haysam Kadri – Scorched – Sage Theatre
  • David LeReaneyShakespeare’s Dog – Alberta Theatre Projects
  • Rylan Wilkie – Shakespeare’s Dog – Alberta Theatre Projects
  • Christopher Youngren – Scorched – Sage Theatre

Outstanding Costume Design
Sponsored by CITT (Canadian Institute of Theatre Technology) Alberta Section

  • Bretta Gerecke – Beyond Eden – Theatre Calgary With Vancouver Playhouse Theatre Company
  • Deitra Kalyn – Murder On The Nile – Vertigo Theatre
  • John PennoyerShakespeare’s Dog – Alberta Theatre Projects
  • Tyler Sainsbury – Something To Do With Death – Ghost River Theatre
  • Roger Schultz – Toad Of Toad Hall – Alberta Theatre Projects

Outstanding Sound Design Or Composition
Sponsored by The Ship and Anchor Pub

  • Andrew BlizzardWoman In Black – Vertigo Theatre
  • Ben Chaisson – The Highest Step In The World – Alberta Theatre Projects & Ghost River Theatre
  • Ethan Cole – In The Wake – Downstage
  • David Rhymer – Isis: A Shadow Opera – Green Fools Theatre
  • Matthew Waddell – Something To Do With Death – Ghost River Theatre

Outstanding Choreography Or Fight Direction
Sponsored by Theatre Alberta

  • Timothy French – The Producers – Stage West
  • Anita Miotti – Power Lunch – Lunchbox Theatre
  • Lisa Stevens – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Theatre Calgary
  • Adrian YoungThe Highest Step In The World – Alberta Theatre Projects & Ghost River Theatre
  • Adrian Young – Shakespeare’s Dog – Alberta Theatre Projects

Outstanding Musical Direction
Sponsored by Mount Royal University Department of Theatre, Speech and Music Performance

  • Bill Henderson – Beyond Eden – Theatre Calgary With The Vancouver Playhouse Theatre Company
  • Richard McDowell – Gilgamesh La-Z-Boy – One Yellow Rabbit
  • Konrad Pluta & Lisa St. Clair – British Invasion! – Stage West
  • David Rhymer – Isis: A Shadow Opera – Green Fools Theatre
  • Joe SlabeThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Theatre Calgary
  • Joe Slabe – but this IS my day job… – Forte Musical Theatre
  • Stephen Woodjets – The Producers – Stage West

Outstanding Performance By An Actor In A Comedy Or Musical
Sponsored by Dagaz Talent

  • Nathan Berg – Don Giovanni – Calgary Opera
  • Ronnie Burkett – Billy Twinkle: Requiem For A Golden Boy – Alberta Theatre Projects
  • Kevin Corey The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Theatre Calgary
  • Christopher Hunt – 7 Stories – Theatre Calgary With The Canadian Stage Company
  • Brian Jensen – Mr. Fix It – Lunchbox Theatre
  • Allan Morgan – Abraham Lincoln Goes To The Theatre – Alberta Theatre Projects
  • Richard Troxell – Manon – Calgary Opera

Outstanding Performance By An Actress In A Comedy Or Musical
Sponsored by The Auburn Saloon

  • Jayme Armstrong – The Producers – Stage West
  • Melody A. Johnson – 7 Stories – Theatre Calgary With The Canadian Stage Company
  • Rebecca Northan Blind Date – Rebecca Northan
  • Julie Orton – Evelyn Strange – Vertigo Theatre
  • Nathalie Paulin – Manon – Calgary Opera

Outstanding New Play
Sponsored by University of Calgary Department of Drama

  • Downstage Creation Ensemble (Ethan Cole, Ellen Close, Col Cseke, Anton deGroot, Nicola Elson, Braden Griffiths and Simon Mallett)In The Wake – Downstage
  • Downstage Creation Ensemble (Ellen Close, Col Cseke, Anton deGroot, Nicola Elson, Braden Griffiths, Julie Mortensen, Simon Mallett and Mike Tan) – Bus(t) – Downstage
  • Florence Gibson Mac Donald – How Do I Love Thee? – Alberta Theatre Projects
  • David van Belle & Eric Rose – The Highest Step In The World – Alberta Theatre Projects & Ghost River Theatre
  • Caroline Russell-KingMr. Fix It – Lunchbox Theatre

Outstanding Direction
Sponsored by The Auburn Saloon

  • Chris AbrahamI, Claudia – Alberta Theatre Projects
  • Dean Paul Gibson – 7 Stories – Theatre Calgary with The Canadian Stage Company
  • Simon Mallett – In The Wake – Downstage
  • Linda Moore – Communion – Alberta Theatre Projects
  • Richard Rose – Betrayal – Theatre Calgary

Outstanding Production Of A Musical
Sponsored by Theatre Alberta

  • The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Theatre Calgary
  • Beyond Eden – Theatre Calgary With The Vancouver Playhouse Theatre Company
  • Isis: A Shadow Opera – Green Fools Theatre
  • Manon – Calgary Opera
  • The Producers – Stage West

Outstanding Performance By An Actress In A Drama
Sponsored by Rhonda Fisekci Casting Inc.

  • Vanessa Holmes – Murder On The Nile – Vertigo Theatre
  • Valerie PlancheCommunion – Alberta Theatre Projects
  • Esther Purves-Smith – Communion – Alberta Theatre Projects
  • Liisa Repo-Martell – I, Claudia – Alberta Theatre Projects
  • Jan Alexandra Smith – Betrayal – Theatre Calgary

Outstanding Performance By An Actor In A Drama
Sponsored by Company of Rogues Actors’ Studio

  • Haysam Kadri Shakespeare’s Dog – Alberta Theatre Projects
  • Ryan Luhning – Speed The Plow – Ground Zero Theatre and Hit & Myth Productions
  • Kevin Rothery – Woman In Black – Vertigo Theatre
  • David van Belle – The Highest Step In The World – Alberta Theatre Projects & Ghost River Theatre
  • Frank Zotter Filth – Sage Theatre

Outstanding Production Of A Play
Sponsored by EPCOR CENTRE for the Performing Arts

  • Blood Relations – Vertigo Theatre
  • Communion – Alberta Theatre Projects
  • Evelyn Strange – Vertigo Theatre
  • The Highest Step In The World – Alberta Theatre Projects & Ghost River Theatre
  • I, Claudia – Alberta Theatre Projects
  • In The Wake – Downstage

FFWD Weekly Readers’ Choice Award
Sponsored by Fast Forward Weekly

  • Blind Date – Rebecca Northan
  • I, ClaudiaAlberta Theatre Projects
  • In the Wake – Downstage
  • Scorched – Sage Theatre
  • Something To Do With Death – Ghost River Theatre

Juried Awards

  • Dean Ott/Debbie Boult Award Honouring Outstanding Achievement In Technical Production
    Sponsored by Canadian Actors’ Equity Association
    (Honoring Oustanding Achievement in Technical Production)
    Tom McCarthy
  • Greg Bond Memorial Award Hounouring Outstanding Contribution To Musical Theatre In Calgary
    Sponsored by The Greg Bond Memorial Fund
    (Honoring Oustanding Contribution to Musical Theatre in Calgary)
    Doug McKeag
  • Duval Lang Theatre For Young Audiences Award
    In conjunction with Quest Theatre
    Lana Skauge
  • Betty Mitchell Outstanding Achievement Award
    Sponsored by The Absolute Group
    Vicki Stroich

2010 Event Sponsors

  • Orchestra Sponsor
    Calgary Arts Development
  • Program Sponsor
    McAra Printing
  • Audio/Vidual Sponsor
    Unique Communications
  • Passport Sponsor
    Henryk Rajner Memorial Fund