2005


2005 Recipients and Nominees
(Recipients are highlighted)

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Sponsored by Dagaz Talent

  • Kira BradleyThe Myth of Summer – Alberta Theatre Projects
  • Natascha Girgis – Humble Boy – Theatre Calgary/Citadel Theatre
  • Pamela Gordon – West Side Story – Theatre Calgary/Citadel Theatre
  • Vanessa Holmes – The Hollow – Vertigo Mystery Theatre
  • Katherine Sanders – Marion Bridge – Alberta Theatre Projects

Outstanding Lighting Design
Sponsored by Trudie Lee Photography

  • Beth Kates and Ben Chaisson – Bigger Than Jesus – One Yellow Rabbit/Necessary Angel/WYRD Productions
  • Kevin Lamotte – Macbeth – Theatre Calgary
  • Paul Mathiesen – Of the Fields, Lately – Theatre Calgary
  • Brian PincottPinocchio – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Mike Takats – Underneath the Lintel – One Yellow Rabbit/Shadow Theatre

Outstanding Set Design
Sponsored by IATSE Local 212

  • David Boechler – Macbeth – Theatre Calgary
  • Martin Evans – Glenn – Blacklist Theatre Project
  • Bretta Gerecke – West Side Story – Theatre Calgary/Citadel Theatre
  • Terry Gunvordahl – The Trestle at Pope Lick Creek – Sage Theatre
  • Old Trout Puppet WorkshopPinocchio – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role
Sponsored by ACTRA

  • Ryland Alexander – Julius Caesar – Shakespeare in the Park
  • Christopher Austman – Little Malcolm and his Struggle Against the Eunuchs – Dark Forest Theatre Company
  • Jesse Dwyre – Of the Fields, Lately – Theatre Calgary
  • Chad Nobert – Dear Mr. Klein – Teatro Berdache
  • Evan RotheryGlenn – Blacklist Theatre Project

Outstanding Costume Design
Sponsored by Canadian Institute of Theatre Technology

  • Jenifer Darbellay – The Myth of Summer – Alberta Theatre Projects
  • Caroline Delaney – Elizabeth Rex – Mob Hit Productions
  • Juli Elkiw – Glenn – Blacklist Theatre Project
  • Marissa KochanskiThe Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre
  • Wes D. Pearce – The Rocky Horror Show – Stage West

Outstanding Sound Design or Composition
Sponsored by The Ship & Anchor

  • Dave Clarke – Underneath the Lintel – One Yellow Rabbit/Shadow Theatre
  • Beth Kates and Ben Chaisson – Bigger Than Jesus – One Yellow Rabbit/Necessary Angel/WYRD Productions
  • Peter Moller – Glenn – Blacklist Theatre Project
  • David Rhymer and Jonathan Lewis – Pinocchio – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Ty Semaka and the Plaid Tongued DevilsIn Klezskavania – One Yellow Rabbit

Outstanding Choreography or Fight Direction
Sponsored by Theatre Alberta

  • Mark Bellamy – Bat Boy the Musical – Mob Hit Productions
  • Denise ClarkeWest Side Story – Theatre Calgary/Citadel Theatre
  • Tony Eyamie – Illegal Entry – Ground Zero Theatre/University of Calgary Department of Drama
  • Paul Gelineau – West Side Story – Theatre Calgary/Citadel Theatre
  • Marie Nychka – The Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre

Outstanding Musical Direction
Sponsored by Mount Royal College Theatre Arts Program

  • Stefan Hengst – The Rocky Horror Show – Stage West
  • Don Horsburgh – West Side Story – Theatre Calgary/Citadel Theatre
  • Corinne KesselThe Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre
  • Brigit Knecht – Bat Boy: The Musical – Mob Hit Productions
  • Tim Williams – Blues in the Night – Lunchbox Theatre

Outstanding Performance in a Musical
Sponsored by Talent House

  • Patrick R. Brown – The Rocky Horror Show – Stage West
  • Onalea GilbertsonJoni Mitchell: River – Alberta Theatre Projects
  • Rachael Johnston – The Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre
  • Adrian Marchuk – Bat Boy: The Musical – Mob Hit Productions
  • Michael Scholar, Jr. – The Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre

Outstanding New Play
Sponsored by Sean Dennie

  • François Archambault and Bobby TheodoreThe Leisure Society – Alberta Theatre Projects
  • Pamela Boyd – I Love Mondays – Ghost River Theatre
  • Greg MacArthur – Get Away – Alberta Theatre Projects
  • Old Trout Puppet Workshop and Vanessa Porteous – Pinocchio – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • David Rhymer, Kira Bradley and David van Belle – X-Ray – Ghost River Theatre

Outstanding Direction
Sponsored by The Auburn

  • Maja Ardal – Stones in His Pockets – Alberta Theatre Projects
  • Daniel Brooks – Bigger Than Jesus – One Yellow Rabbit/Necessary Angel/WYRD Productions
  • James DeFelice – Underneath the Lintel – One Yellow Rabbit/Shadow Theatre
  • Ron JenkinsThe Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre
  • Kevin McKendrick – Glenn – Blacklist Theatre Project

Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role
Sponsored by Rhonda Fisekci

  • Elinor Holt – Marion Bridge – Alberta Theatre Projects
  • Karen Johnson-DiamondThe Leisure Society – Alberta Theatre Projects
  • Valerie Planche – Elizabeth Rex – Mob Hit Productions
  • Adrienne Smook – The Trestle at Pope Lick Creek – Sage Theatre
  • Barbara Gates Wilson – The Exquisite Hour – Lunchbox Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role
Sponsored by Company of Rogues Actors’ Studio

  • Andy Curtis – Underneath the Lintel – One Yellow Rabbit/Shadow Theatre
  • Patrick Galligan – Get Away – Alberta Theatre Projects
  • Christopher Hunt – I Love Mondays – Ghost River Theatre
  • Shaun Smyth – Stones in His Pockets – Alberta Theatre Projects
  • David TrimbleDrinking in America – Sage Theatre

Outstanding Production of a Musical
Sponsored by Theatre Alberta

  • Bat Boy: The Musical – Mob Hit Productions
  • The Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre
  • Blues in the Night – Lunchbox Theatre
  • The Rocky Horror Show – Stage West
  • West Side Story – Theatre Calgary/Citadel Theatre

Outstanding Production of a Play
Sponsored by EPCOR CENTRE for the Performing Arts

  • Bigger Than Jesus – One Yellow Rabbit/Necessary Angel/WYRD Productions
  • Glenn – Blacklist Theatre Project
  • Pinocchio – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Stones in His Pockets – Alberta Theatre Projects
  • Underneath the Lintel – One Yellow Rabbit/Shadow Theatre

Fast Forward Weekly Readers’ Choice Award
Sponsored by Fast Forward Weekly

  • Bigger Than Jesus – One Yellow Rabbit/Necessary Angel/WYRD Productions
  • The Black Rider: The Casting of the Magic Bullets – Ground Zero Theatre/Calgary Opera/November Theatre
  • Get Away – Alberta Theatre Projects
  • Glenn – Blacklist Theatre Project
  • West Side Story – Theatre Calgary/Citadel Theatre

Betty Mitchell Outstanding Achievement Award
Sponsored by The Absolute Group Inc.

The Ensemble of Glenn – Blacklist Theatre Project

The Dean Ott / Debbie Boult Award
(Honouring Outstanding Achievement in Technical Production)
Sponsored by Canadian Actors’ Equity Association

Ian Wilson

The Greg Bond Memorial Award
(Honouring Outstanding Contribution to Musical Theatre in Calgary)
Presented by The Bond Family

Elaine Higgin Case