2006


2006 Recipients and Nominees
(Recipients are highlighted)

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Sponsored by Dagaz Talent

  • Natascha Girgis – The Blue Light – Alberta Theatre Projects
  • Gemma James Smith – Vincent in Brixton – Alberta Theatre Projects
  • Laura ParkenVincent in Brixton – Alberta Theatre Projects
  • Valerie Ann Pearson – John Doe/Jack Rabbit – Ground Zero Theatre/FireBelly Theatre
  • Adrienne Smook – Amadeus – Alberta Theatre Projects

Outstanding Lighting Design
Sponsored by Trudie Lee Photography

  • Harry FrehnerDead Man Walking – Calgary Opera
  • Terry Gunvordahl – Little Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre
  • Heidi McDonald – Vincent in Brixton – Alberta Theatre Projects
  • Cimmeron MeyerSailor Boy – Ghost River Theatre
  • Brian Pincott – Treasure Island – Alberta Theatre Projects/Quest Theatre

Outstanding Set Design
Sponsored by IATSE Local 212

  • Terry GunvordahlLittle Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre
  • Peter Hartwell – St. Joan – Theatre Calgary
  • Narda McCarroll – Vincent in Brixton – Alberta Theatre Projects
  • Old Trout Puppet Workshop – Famous Puppet Death Scenes – Old Trout Puppet Workshop/One Yellow Rabbit
  • Scott Reid – The Secret Life of the Octopus – Quest Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role
Sponsored by ACTRA

  • Christian GoutsisLittle Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre
  • Peter Hutt – St. Joan – Theatre Calgary
  • Duval Lang – The Blue Light – Alberta Theatre Projects
  • Graeme Sommerville – St. Joan – Theatre Calgary
  • David Trimble – Arsenic and Old Lace – Vertigo Theatre

Outstanding Choreography or Fight Direction
Sponsored by Theatre Alberta

  • Mark Bellamy – Little Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre
  • Denise Clarke – Hayride – One Yellow Rabbit
  • Tracey Flye – Forever Plaid – Stage West
  • Timothy French – Guys and Dolls – Theatre Calgary/Citadel Theatre/Manitoba Theatre Centre
  • Laryssa YanchakTreasure Island – Alberta Theatre Projects/Quest Theatre

Outstanding Sound Design or Composition
Sponsored by The Ship & Anchor

  • Vi An, Cameron Falkenhagen, Susan Faulkner, Glenda MacLeod, and Celene YohemasDancing on Water – Green Fools Theatre
  • Dave Clarke – Sailor Boy – Ghost River Theatre
  • Cameron Falkenhagen – The Alan Parkinson’s Project – Ghost River Theatre
  • Jonathan Lewis – Treasure Island – Alberta Theatre Projects/Quest Theatre
  • Peter Moller – Far Away – Theatre Junction

Outstanding Performance in a Musical
Sponsored by Talent House

  • Judith Forst – Dead Man Walking – Calgary Opera
  • Elinor Holt – Little Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre
  • Jennifer Lyon – Guys and Dolls – Theatre Calgary/Citadel Theatre/Manitoba Theatre Centre
  • Doug McKeagThe Alan Parkinson’s Project – Ghost River Theatre
  • Daniel Okulitch – Dead Man Walking – Calgary Opera

Outstanding New Play
Sponsored by University of Calgary Department of Drama

  • Peter Balkwill – Sailor Boy – Ghost River Theatre
  • Lindsay Burns – Dough: The Politics of Martha Stewart – Ground Zero Theatre/FireBelly Theatre/Pot of Jam Productions
  • Doug Curtis and Ensemble – The Alan Parkinson’s Project – Ghost River Theatre
  • Old Trout Puppet Workshop – Famous Puppet Death Scenes – Old Trout Puppet Workshop/One Yellow Rabbit
  • Mieko OuchiThe Blue Light – Alberta Theatre Projects

Outstanding Costume Design
Sponsored by Canadian Institute of Theatre Technology

  • Jenifer Darbellay – Amadeus – Alberta Theatre Projects
  • Debra Hanson – Guys and Dolls – Theatre Calgary/Citadel Theatre/Manitoba Theatre Centre
  • Peter Hartwell – St. Joan – Theatre Calgary
  • Deneen McArthurTreasure Island – Alberta Theatre Projects/Quest Theatre
  • Heather Moore – The Alan Parkinson’s Project – Ghost River Theatre

Outstanding Musical Direction
Sponsored by Mount Royal College Theatre Arts Program

  • Cameron Falkenhagen – The Alan Parkinson’s Project – Ghost River Theatre
  • Kevin McGuganLittle Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre
  • Tyrone Paterson – Turandot – Calgary Opera
  • Brent Rock – Forever Plaid – Stage West
  • Van Wilmott – Jesus Christ Superstar – Stage West

Outstanding Production of a Musical
Sponsored by Theatre Alberta

  • The Alan Parkinson’s Project – Ghost River Theatre
  • Dancing on Water – Green Fools Theatre
  • Dead Man Walking – Calgary Opera
  • Forever Plaid – Stage West
  • Little Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre

Outstanding Direction
Sponsored by The Auburn

  • Mark Bellamy – Little Mercy’s First Murder – Ground Zero Theatre/Vertigo Theatre
  • Ron Jenkins – The Blue Light – Alberta Theatre Projects
  • Jillian KeileySailor Boy – Ghost River Theatre
  • Vanessa Porteous – The Syringa Tree – Alberta Theatre Projects
  • Glenda Stirling – Vincent in Brixton – Alberta Theatre Projects

Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role
Sponsored by Company of Rogues Actors’ Studio

  • Peter Balkwill – Sailor Boy – Ghost River Theatre
  • Paul Cowling – Treasure Island – Alberta Theatre Projects/Quest Theatre
  • Frank Moore – Trying – Theatre Calgary
  • Philip Warren SarsonsBlowfish – Sage Theatre
  • Nigel Shawn Williams – Amadeus – Alberta Theatre Projects
  • Rylan WilkieVincent in Brixton – Alberta Theatre Projects

Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role
Sponsored by Rhonda Fisekci

  • Kira Bradley – Cheek to Cheek – Lunchbox Theatre
  • Lindsay Burns – Apple – Blacklist Theatre Project
  • Denise Clarke – A Fabulous Disaster – One Yellow Rabbit/Ground Zero Theatre
  • Kate Hennig – The Blue Light – Alberta Theatre Projects
  • Meg RoeThe Syringa Tree – Alberta Theatre Projects
  • Amy Jo Scherman – The Miracle Worker – Theatre Calgary

Outstanding Production of a Play
Sponsored by EPCOR CENTRE for the Performing Arts

  • Blowfish – Sage Theatre
  • The Blue Light – Alberta Theatre Projects
  • Famous Puppet Death Scenes – Old Trout Puppet Workshop/One Yellow Rabbit
  • The Syringa Tree – Alberta Theatre Projects
  • Vincent in Brixton – Alberta Theatre Projects

Fast Forward Weekly Readers’ Choice Award
Sponsored by Fast Forward Weekly

  • The Blue Light – Alberta Theatre Projects
  • Cheek to Cheek – Lunchbox Theatre
  • Dough: The Politics of Martha Stewart – Ground Zero Theatre/FireBelly Theatre/Pot of Jam Productions
  • Famous Puppet Death Scenes – Old Trout Puppet Workshop/One Yellow Rabbit
  • The Syringa Tree – Alberta Theatre Projects

Betty Mitchell Outstanding Achievement Award
Sponsored by The Absolute Group Inc.

Stephen Hair

The Dean Ott / Debbie Boult Award
(Honouring Outstanding Achievement in Technical Production)
Sponsored by Canadian Actors’ Equity Association

Brian Beaulieu

The Greg Bond Memorial Award
(Honouring Outstanding Contribution to Musical Theatre in Calgary)
Presented by The Bond Family

Mark Bellamy