2009 Betty Mitchell Award Nominations Announced

July 22, 2009 by  
Filed under Archive News

bettys_news6_lg

photo by Brent Calis

Nominations for the 2009 Betty Mitchell Awards, celebrating Calgary’s professional theatre, were announced today at the Auburn Saloon. Presenting the 2009 nominees were 2008 recipients for Outstanding Actor in a Drama and Outstanding Actress in a Drama, Curt Mckinstry and Shawna Burnett. Mckinstry and Burnett announced 82 nominations in 16 award categories.

Members of the community who wish to vote for the Betty Mitchell Awards must see a minimum number of shows and submit a Betty Mitchell Awards Passport verifying the shows they saw. The 2008/2009 Theatre Season saw a change to the passport system that has significantly increased voting accessibility for Calgary’s theatre-goers. This year the number of shows an audience member needed to see in order to vote was reduced to 25 performances. As a consequence, the base of voters has increased substantially.

Marcie Januska, Chair of the Betty Mitchell Awards Steering Committee, is thrilled to see the influx of passport submissions that has resulted. “The significant response from the community that we have seen in the increased number of passports this year really demonstrates how much Calgary theatre-goers want to be involved in the process.” She believes dedicated theatre-goers will be well-rewarded for their efforts with a ballot that offers an inspiring selection of Calgary’s talent. “It’s an exciting ballot, filled with names of very talented people working in Calgary. It’s an excellent reflection of what a great year of live theatre in Calgary this has been.”

The 2008/2009 professional theatre season (June 15, 2008-June 14, 2009) brought to the stage 56 shows eligible for Betty Mitchell Award nominations. Ballots for voting on the nominations will be distributed to the 12-member Nominating Committee and eligible Passport Holders from the theatre community and general public.

The recipients of the 2009 Betty Mitchell Awards will be announced at the gala ceremony on Monday, August 24, 2009 at the Max Bell Theatre (home to Theatre Calgary) in the EPCOR CENTRE for the Performing Arts, 205-8th Ave., S.E.  The doors will open at 7:00pm and the show will start at 8:00pm.  Tickets go on sale Thursday, July 23, 2009 at 10:00 a.m. at the EPCOR CENTRE Box Office, located in the EPCOR CENTRE’s Centre Court area. Tickets are $30 (plus service fee) and include entrance to both the Betty Mitchell Awards Show and the Official After Party at the Auburn Saloon. Tickets may be purchased in person by cash, credit card, or debit. Using a credit card, tickets may also be purchased by phone: 403.294.9494.

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Sponsored by Carmen Davison RE/MAX Realtor

  • Rebecca Auerbach – East of Berlin – Alberta Theatre Projects
  • Shawna Baird – Frozen – Sage Theatre
  • Georgina Beaty – Unity 1918 – Alberta Theatre Projects
  • Karen Johnson-Diamond – Almost, Maine – Jeezum Crow
  • Esther Purves-Smith – The Clockmaker – Alberta Theatre Projects

Outstanding Lighting Design
Sponsored by Trudie Lee Photography

  • Harry Frehner and Scott Reid – Faust – Calgary Opera
  • William Hales – NiX – Alberta Theatre Projects/Ghost River Theatre/The Only Animal
  • Narda McCarroll –  Columbo Takes The Rap – Vertigo Theatre
  • Cimmeron Meyer – The Erotic Anguish of Don Juan – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Adrian Muir – Skydive – Theatre Calgary

Outstanding Set Design
Sponsored by IATSE Local 212

  • Terry Gunvordahl – One Flea Spare – Sage Theatre
  • Narda McCarroll – Columbo Takes The Rap – Vertigo Theatre
  • Cimmeron Meyer – The Erotic Anguish of Don Juan – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Scott Reid – A Raisin in the Sun – Theatre Calgary/Soulpepper Theatre
  • Carl Schlichting – NiX – Alberta Theatre Projects/Ghost River Theatre/The Only Animal

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role
Sponsored by ACTRA (Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists)

  • David Beazely – East of Berlin – Alberta Theatre Projects
  • Christian Goutsis – The Mousetrap – Vertigo Theatre
  • Chad Nobert – One Flea Spare – Sage Theatre
  • Nathan Pronyshyn – Lieutenant of Inishmore – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions
  • Jonathon Young – Studies In Motion: The Hauntings of Eadweard Muybridge – Alberta Theatre Projects/Electric Company Theatre

Outstanding Costume Design
Sponsored by CITT (Canadian Institute for Theatre Technology)

  • Jenifer Darbellay – The Clockmaker – Alberta Theatre Projects
  • Jen Gareau – The Erotic Anguish of Don Juan – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Deneen McArthur – The Piper – Downstage/Hit and Myth Productions
  • Deneen McArthur – NiX – Alberta Theatre Projects/Ghost River Theatre/The Only Animal
  • John Pennoyer – An Ideal Husband – Theatre Calgary

Outstanding Sound Design or Composition
Sponsored by The Ship & Anchor Pub

  • Nicolas Bernier – On the Side of the Road – Theatre Junction
  • George Fenwick – The Erotic Anguish of Don Juan – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Michael Gesy – The Mousetrap – Vertigo Theatre
  • Allison Lynch – The Russian Play – Urban Curvz Theatre
  • Brendan McGuigan – One Flea Spare – Sage Theatre
  • Patrick Pennefather – Studies In Motion: The Hauntings of Eadweard Muybridge – Alberta Theatre Projects/Electric Company Theatre

Outstanding Choreography or Fight Direction
Sponsored by Theatre Alberta

  • Sven Johansson – Skydive – Theatre Calgary
  • Kevin McKendrick – Lieutenant of Inishmore – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions
  • Crystal Pite – Studies In Motion: The Hauntings of Eadweard Muybridge – Alberta Theatre Projects/Electric Company Theatre
  • Lisa Stevens – Dirty Rotten Scoundrels – Theatre Calgary
  • Adrian Young – Sherlock Holmes: The Final Adventure – Vertigo Theatre
  • Adrian Young – The Merry Adventures of Robin Hood – Alberta Theatre Projects

Outstanding Musical Direction
Sponsored by Mount Royal College Theatre Arts Program

  • Tom Doyle – Come Fly With Me – Lunchbox Theatre
  • Brent Rock – Evil Dead: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions
  • Robert Tweten – The Barber of Seville – Calgary Opera
  • Stephen Woodjetts – Dirty Rotten Scoundrels – Theatre Calgary
  • Jean-Marie Zeitouni – Faust – Calgary Opera

Outstanding Performance by an Actress in a Comedy or Musical
Sponsored by Deb Green Casting & Pentalpha Productions Inc.

  • Tracy Dahl – Ariadne auf Naxos – Calgary Opera
  • Karen Johnson-Diamond – Tornado Magnet – Lunchbox Theatre
  • Ava Jane Markus – The Attic, The Pearls and Three Fine Girls – Sage Theatre
  • Rebecca Northan – Evil Dead: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions
  • Jan Alexandra Smith – An Ideal Husband – Theatre Calgary

Outstanding Performance by an Actor in a Comedy or Musical
Sponsored by Dagaz Talent

  • Bruce Horak – Evil Dead: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions
  • David Leyshon – An Ideal Husband – Theatre Calgary
  • Doug McKeag – Dirty Rotten Scoundrels – Theatre Calgary
  • Tyler Rive – Evil Dead: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions
  • Mike Ross – Dirty Rotten Scoundrels – Theatre Calgary

Outstanding New Play
Sponsored by the University of Calgary Department of Drama

  • Kendra Fanconi – NiX – Alberta Theatre Projects/Ghost River Theatre/The Only Animal
  • Joan MacLeod – Another Home Invasion – Alberta Theatre Projects
  • Stephen Massicotte – The Clockmaker – Alberta Theatre Projects
  • Old Trout Puppet Workshop with Vanessa Porteous, Mercedes Bátiz-Benét & George Fenwick – The Erotic Anguish of Don Juan – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Eugene Stickland – Queen Lear – Urban Curvz

Outstanding Direction
Sponsored by The Auburn Saloon

  • Kevin McKendrick – Frozen – Sage Theatre
  • Kevin McKendrick – Lieutenant of Inishmore – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions
  • Vanessa Porteous – The Erotic Anguish of Don Juan – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Vanessa Porteous – When That I Was… – The Shakespeare Company
  • Bob White – The Clockmaker – Alberta Theatre Projects

Outstanding Performance by an Actress in a Drama
Sponsored by Rhonda Fisekci Casting Inc.

  • Leda Davies – One Flea Spare – Sage Theatre
  • Lesley Galbecka – Palace of the End – Downstage
  • Nicola Lipman – Another Home Invasion – Alberta Theatre Projects
  • Nancy Palk – Doubt, A Parable – Theatre Calgary
  • Valerie Planche – Frozen – Sage Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Drama
Sponsored by Company of Rogues Actors’ Studio

  • Christian Goutsis – The Clockmaker – Alberta Theatre Projects
  • Christopher Hunt – When That I Was… – The Shakespeare Company
  • Duncan Ollerenshaw – Frozen – Sage Theatre
  • Rylan Wilkie – East of Berlin – Alberta Theatre Projects
  • Rylan Wilkie – Essay – Urban Curvz Theatre

Outstanding Production of a Musical
Sponsored by Theatre Alberta

  • The Barber of Seville – Calgary Opera
  • Buddy: The Buddy Holly Story – Stage West
  • Come Fly With Me – Lunchbox Theatre
  • Dirty Rotten Scoundrels – Theatre Calgary
  • Evil Dead: The Musical – Ground Zero Theatre/Hit and Myth Productions

Outstanding Production of a Play
Sponsored by EPCOR CENTRE for the Performing Arts

  • The Clockmaker – Alberta Theatre Projects
  • The Erotic Anguish of Don Juan – Alberta Theatre Projects/Old Trout Puppet Workshop
  • Frozen – Sage Theatre
  • NiX – Alberta Theatre Projects/Ghost River Theatre/The Only Animal
  • Studies In Motion: The Hauntings of Eadweard Muybridge – Alberta Theatre Projects/Electric Company Theatre

Other awards to be presented at the 2009 Betty Mitchell Awards:

Fast Forward Weekly Readers’ Choice Award
Sponsored by Fast Forward Weekly

Betty Mitchell Outstanding Achievement Award
Sponsored by The Absolute Group

Duval Lang Theatre for Young Audiences Award
Presented in conjunction with Quest Theatre

Dean Ott/ Debbie Boult Award
Sponsored by Canadian Actors’ Equity Association
(Honouring Outstanding Achievement in Technical Production)

Greg Bond Memorial Award
Sponsored by The Greg Bond Memorial Fund
(Honouring Outstanding Contribution to Musical Theatre in Calgary)

2009 Event Sponsors

Media Sponsor
Fast Forward Weekly

Orchestra Sponsor
Calgary Arts Development

Program Sponsor
McAra Printing

Audio/Visual Sponsor
Unique Communications

Decor Sponsor
Calgary Downtown Association

Betty Mitchell Nominating Committee Sponsor
Bottom Line Productions

Passport Sponsor
Henryk Rajner Memorial Fund